Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2015-05-26

Sprawozdanie z warsztatów Integratorów Pakietu Asix 2015

Tradycyjnie, już po raz trzynasty mieliśmy przyjemność gościć Integratorów Pakietu Asix na corocznych warsztatach szkoleniowych, które tym razem odbyły się w dniach 21-22 maja br. w Hotelu Kuźnia Napoleońska w Paprotni. Spotkanie w gronie ponad osiemdziesięciu osób skierowane było do przedstawicieli firm, które współpracują z firmą ASKOM w zakresie wdrażania systemów opartych na oprogramowaniu Asix SCADA. Grono to liczy aktualnie ponad 50 firm, działających w całej Polsce. Celem takich spotkań jest zaprezentowanie uczestnikom nowości funkcjonalnych oprogramowania, a także zebranie doświadczeń w zakresie wdrażania systemu Asix, co pozwala na kształtowanie kierunków jego przyszłego rozwoju.

W czwartkowe popołudnie, na dobry początek, odbył się turniej strzelecki. W pierwszej kolejności obowiązkowe wprowadzenie z zakresu działania broni oraz zasad bezpieczeństwa, następnie podział uczestników na grupy strzeleckie, ... i wreszcie najciekawsza część: turniej. Najlepsi uczestnicy zostali oczywiście nagrodzeni okolicznościowymi medalami. Po ekscytującej rywalizacji nadszedł czas na merytoryczną cześć warsztatów. W ramach punktu "Askom do dyspozycji Integratorów" każdy z uczestników szkolenia miał możliwość swobodnej wymiany opinii na temat aktualnych, bądź spodziewanych rozwiązań w zakresie systemu Asix. Dziękujemy wszystkim za wszelkie uwagi i sugestie - od lat stanowią one motywację do kreowania takich rozwiązań, które spotkają się z uznaniem naszych Klientów. Po dniu pełnym wrażeń, aby zadośćuczynić tradycji, odbyła się uroczysta kolacja - zorganizowana zgodnie z biesiadnym "turniejowo-strzeleckim" klimatem w formie grila. Był to czas nie tylko biesiadowania, ale też czas wręczenia nagród dla wyróżniających się Integratorów. Z przyjemnością donosimy, że pośród tegorocznych laureatów nagród wręczanych przez firmę ASKOM znalazły się następujące firmy:

- RNT sp. z o.o. z Cieszyna - za osiągnięcie najwyższej sprzedaży licencji Asix w roku 2014;
- Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A. z Białegostoku - za osiągnięcie najwyższej sprzedaży licencji Asix w roku 2014 (II miejsce);
- el Giro z Tychów - za długoletni wkład we wdrażaniu systemów Asix;
- Energotest z Gliwic - za najlepszą aplikację wykonana na bazie oprogramowania Asix.

Drugi dzień warsztatów wypełnił panel szkoleniowy obejmujący: prezentację nowości w zakresie projektowania aplikacji w technologii Evo, prezentację modułu kontroli zużycia mediów, możliwości jakie stwarza obsługa obrazków SVG w aplikacjach Asix.Evo, nowej funkcjonalności tworzenia raportów w programie AsTrend, sumaryczne omówienie zagadnienia systemu zabezpieczeń w Asix.Evo oraz prezentację możliwości konfigurowania aplikacji Asix.Evo jako usługi systemowej.

Jak pierwsze zaprezentowano zmiany i udogodnienia kierowane do projektantów i użytkowników aplikacji tworzonych przy użyciu systemu Asix.Evo. Operatorom aplikacji wprowadzono kilka udogodnień związanych z obsługą systemu alarmów, m.in.: wdrożony mechanizm umożliwia eliminowanie z systemu alarmów tych alarmów, które charakteryzują się krótkim czasem trwania, zbyt dużą lub zbyt małą częstotliwością pojawiania się; ponadto istnieje możliwość zapisu/odczytu zestawów kryteriów selekcji alarmów historycznych oraz możliwość tworzenia indywidualnych notatek w trakcie potwierdzania alarmów. Projektanci aplikacji otrzymali kilka nowych pomocnych na etapie projektowania aplikacji funkcji oraz akcji - czego przykładem mogą być funkcje w skryptach realizujące synchroniczny zapis i odczyt zmiennych, co zasadniczo przyśpiesza działanie aplikacji. Dużym udogodnieniem dla projektantów jest również generator aplikacji wyposażony w zestaw gotowych (do nieznacznej tylko ingerencji projektanta) szablonów skryptów.

Przełomem w zakresie wizualizacji procesów przemysłowych na diagramach aplikacji Asix.Evo jest zaimplementowanie funkcjonalności pozwalającej na używanie obrazków SVG. Biorąc pod uwagę zalety tego typu formatu (doskonała skalowalność bez utraty jakości, darmowe narzędzia do tworzenia plików w tym formacie) i dodając do tego możliwości Asixa.Evo w zakresie sterowania właściwościami obrazków typu SVG - otrzymujemy narzędzie do tworzenia oryginalnych efektów animacyjnych obiektów graficznych: obrotowe elementy, sterowanie widocznością i kolorem całych obrazków, bądź ich nazwanych elementów.

Stale rozbudowywany i udoskonalany AsTrend - moduł wykresów pomiarów analogowych i binarnych i tym razem pozytywnie zaskoczył swoją nową funkcją - generowania ad-hoc prostych raportów tabelarycznych dla różnych okresów czasu i wybranych agregatów zmiennych. Stanowi to alternatywę dla raportów tworzonych w środowisku MS Reporting Services, pod warunkiem że nie są to raporty skomplikowane. Łatwość, z jaką tworzone są raporty w AsTrendzie, przekona nawet najbardziej opornych użytkowników. Po wyborze zmiennych z okna podpowiedzi wystarczy wybrać raportowane wartości w postaci jednego z proponowanych agregatów, swobodnie określić nagłówek i podsumowanie raportu - i raport jest gotowy do druku lub wyeksportowania do pliku PDF.

Całkowitą nowością jest prezentowany na tegorocznych warsztatach Moduł Strażnika Mocy, który pozwala monitorować bieżące zużycie wybranych mediów (np. energii elektrycznej, gazu) i na podstawie prognozy alarmować z wyprzedzeniem zagrożenie przekroczenia mocy zamówionej, które pociąga za sobą dotkliwe opłaty dodatkowe na rzecz dostawcy energii/gazu. W innym scenariuszu, Moduł Strażnika może nadzorować prawidłową sytuację w procesie produkcyjnym, kontrolując zużycie mocy w stosunku do mocy zadanej wynikającej z prawidłowego jej poziomu dla określonego planu produkcyjnego.

Spora część szkolenia przypadła omówieniu zagadnienia systemu zabezpieczeń w Asix.Evo, począwszy od standardowego trybu zabezpieczeń dla jednostanowiskowych aplikacji - przeznaczonego dla lokalnego komputera, po centralny system zabezpieczeń - z dodatkowymi opcjami integracji z mechanizmami AsAudit oraz z domeną Windows.

Wielu użytkowników na pewno doceni fakt, iż od wersji 8.0.4 Asix posiada możliwość uruchomienia swojej aplikacji jako usługi systemu Windows. Takie rozwiązanie doskonale nadaje się do roli serwera aplikacji www lub Historiana - serwera zajmującego się gromadzeniem, przetwarzaniem, archiwizowaniem i udostępnianiem danych klientom systemu Asix. Aplikacja Asix.Evo pracująca bowiem jako usługa Windows posiada pełną funkcjonalność dostępną dla tradycyjnych aplikacji Asix.Evo, jednak ze względu na specyfikę działania usług, praca w tym trybie całkowicie pozbawiona jest interfejsu użytkownika (użytkownik nie widzi działającej aplikacji, która działa na koncie systemowym - nie wymaga więc logowania się użytkownika do systemu Windows, a ponadto uruchamia się automatycznie bezpośrednio po uruchomieniu systemu operacyjnego).

Warsztaty zakończone zostały wspólnym obiadem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznych warsztatach i zapraszamy do udziału w przyszłorocznych!

Prezentacje ujęte w programie Warsztatów 2015 znajdą Państwo w załączonym poniżej pliku ZIP:

 Warsztaty IPA 2015 - prezentacje  (46,9 MB)