Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2022-06-10

Ważne informacje dotyczące uruchamiania aplikacji przeglądarkowych Asix po zakończeniu przez Microsoft wsparcia dla IE

Firma Microsoft kończy wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer. Można się spodziewać, że wraz z kolejnymi pakietami poprawek systemu Windows, przestanie działać IE, a wraz z nim przeglądarkowe aplikacje Asix.Evo.

Nie znaczy to, że nie możemy się przed tym uchronić. Dlatego przekazujemy Państwu porady, jak ominąć problem w aktualnych wersjach Platformy Asix.
Równocześnie zapowiadamy nową wersję, w której zastosujemy nowe rozwiązania, umożliwiające publikację aplikacji Asix.Evo na dowolnej przeglądarce obsługującej standard HTML5, czyli praktycznie na każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej.

Microsoft wycofuje się ze wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer

Firma Microsoft ogłosiła, że w dniu 15 czerwca 2022 kończy wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer. Skutki tej decyzji nie dotyczą jednak w identyczny sposób wszystkich systemów operacyjnych. W Windows 11 już od pewnego czasu użycie IE było blokowane, a wszelkie próby uruchomienia IE skutkowały uruchomieniem przeglądarki Edge. W innych systemach przeglądarka IE była jedynie „ukrywana”, czyli nie było bezpośrednich odwołań do IE w menu systemowych. Można było jednak uruchomić IE z własnych skrótów lub Eksploratora Windows.
Po 15 czerwca systemy operacyjne Windows 10 aktualizujące się w trybie półrocznym, w kolejnych aktualizacjach zaczną działać podobnie do Windows 11 (czyli uruchamiać Edge zamiast IE). Według aktualnych informacji w systemach Windows 10 trybu LTSC przeglądarka IE nie zostanie zablokowana. Nie ma też informacji, żeby do blokady doszło na aktualnie dostępnych systemach serwerowych.

Ani wycofanie wsparcia, ani blokada uruchomienia Internet Explorera nie oznacza jednak, że oprogramowanie IE zostanie automatycznie usunięte z systemu Windows. Oprogramowanie IE będzie używane przez przeglądarkę Edge w przypadku pracy w trybie programu Internet Explorer (IE Mode). Ręczne usunięcie IE jest możliwe, ale niezalecane – spowoduje brak możliwości uruchomienia trybu IE Mode.

Tryb IE Mode zapewnia możliwość uruchomienia stron/witryn, które do działania wymagają użycia przeglądarki IE. Microsoft gwarantuje wsparcie dla trybu IE Mode do roku 2029.

Rozwiązania problemu w wersji 11 Platformy Asix

W aktualnej wersji Platformy Asix jest możliwe skonfigurowanie pracy przeglądarkowej w dwóch trybach. Zalecane i domyślne jest użycie aplikacji w trybie XBAP. Technologia ta wymaga jednak środowiska IE. W związku z tym w przypadku zablokowania w systemie przeglądarki IE, konieczne będzie skonfigurowanie przeglądarki Edge w taki sposób, żeby uruchamiała aplikację Platformy Asix w trybie IE Mode. W osobnym artykule https://www.askom.pl/download/pl/PLP0030_Aplikacje_Asix_Evo_w_przegladarce_Edge.pdf  udostępniamy poradę dotyczącą konfigurowania trybu IE Mode. Zalecamy tymczasowe wstrzymanie aktualizacji systemu Windows, do czasu wykonania czynności opisanych w w/w artykule.

Alternatywą do standardowej pracy aplikacji przeglądarkowej Platformy Asix w trybie XBAP jest uruchomienie aplikacji w trybie VirtualUI. Można w nim używać dowolnej przeglądarki. Ponieważ używana jest technologia firmy CYBELE, konieczny jest dodatkowy zakup licencji VirtualUI (oprócz licencji przeglądarkowych Platformy Asix). Tryb VirtualUI wymaga także użycia znacznie większych zasobów po stronie komputera serwerowego.

Więcej informacji porównujących oba sposoby pracy aplikacji przeglądarkowych znajdą Państwo tutaj: https://www.asix.com.pl/pl/porady/porady/art36.html.

Rozwiązania w kolejnej wersji Platformy Asix

W nowej wersji Platformy Asix, której udostępnienie planowane jest na 1 września 2022, zostanie wprowadzony nowy tryb pracy aplikacji przeglądarkowych, zgodny z HTML5. Tryb ten będzie działał na aktualnych wersjach przeglądarek zgodnych z HTML5 (Edge, Chrome, Firefox, Safari), bez konieczności użycia dodatkowego oprogramowania.
Tryb HTML5 nie będzie wymagał istotnych zmian w konfiguracji dotychczasowych aplikacji.

W pierwszym wydaniu udostępnimy moduł AsTrend HTML5.
Główny moduł wizualizacji HTML5 zostanie wprowadzony do użytku na przełomie roku 2022/2023.

Ze względów kompatybilności, pozostałe tryby pracy przeglądarkowej będą nadal dostępne.