Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach

Systemy BMS

Bogactwo drajwerów komunikacyjnych w systemie Asix w naturalny sposób otwiera możliwości realizacji systemów zarządzania tzw. inteligentnymi budynkami, w których stacja BMS (ang. Building Management Systems) ma za zadanie zintegrować w jednym miejscu informacje z wszystkich instalacji budynkowych i podsystemów odpowiedzialnych za bezpieczną eksploatację. 

Asix ma w tej dziedzinie do zaoferowania znacznie więcej poza standardowym podejściem SCADA + PLC, jeżeli projektant wybierze sterowniki WAGO jako platformę sterowania. Typowo aplikacje PLC + SCADA są tworzone jako niezależne oprogramowanie sterowników PLC oraz wizualizacji w systemie SCADA. Każde z nich są projektem w innym środowisku konstrukcyjnym - osobnymi programami inżynierskimi. W zaawansowanych technicznie systemach DCS na stacji inżynierskiej jednocześnie projektuje się powiązane ze sobą moduły programowe sterowania i wizualizacji, bazując na gotowych bibliotekach i wspólnej bazie zmiennych. Oprogramowanie Asix4WAGO jest swego rodzaju realizacją funkcjonalności systemów DCS dla platformy WAGO + ASIX, ukierunkowane na realizację automatyki budynkowej. Struktury zmiennych powiązane z blokami funkcyjnymi z bibliotek sterownika WAGO są automatycznie importowane z programu CoDeSys do systemu ASIX, gdzie są dla nich generowane wzorce obiektów wizualizacyjnych. Pakiet Asix4Wago z integralnym kreatorem BMS znakomicie upraszcza i skraca proces tworzenia aplikacji BMS. Dzięki kreatorowi aplikacja generowana jest w pięciu szybkich krokach, po których projektant otrzymuje:

  • szkielet aplikacji z bazą definicji zmiennych,
  • zdefiniowane kanały komunikacyjne,
  • system alarmów oparty na strategii WAGO oraz
  • katalog gotowych wzorców: wizualizacji systemów HVAC, sterowania klimatem pomieszczenia, sterowania żaluzjami, oświetleniem i usprawniających użycie harmonogramów w sterowaniu budynkiem.
Przykład aplikacji BMS
Przykład aplikacji BMS